Mingla med Hollywood-tungviktare

Har du ett manus på engelska du drömmer om att sälja till Hollywood? Nu kan du komma ett steg närmare drömmen. De kommer nämligen till dig. Den 24-25 april hålls eventet ”A date with Hollywood” på Filmhuset i Stockholm.

Fyra, tunga Hollywood-namn från filmbranschen i Los Angeles tipsar och svarar på dina frågor kring allt som rör film och tv. Hur arbetar etablerade och framgångsrika rollsättare och managers och hur gör dom sina urval? Låt dig inspireras av vår exklusiva Hollywood-panel till hur du kan öka dina chanser att jobba internationellt som skådespelare, manusförfattare, regissör och producent i världens tuffaste bransch.

Efter panelen har du möjlighet att vara med på VIP-mingel i Filmhusets foajé, där alla deltagare som vill får ett kort möte med varje panelmedlem, en ”speed date” i grupp om 10 deltagare åt gången och därigenom få presentera sig.

Dagen efter, lördagen den 25:e april 2015, håller varje panelmedlem sin egen 60-minutersworkshop som deltagarna får rotera emellan.

Panelen består av följande deltagare (klicka på respektive namn för mer info):

Ruth Bornhauser (manager för skådespelare på Sanders Armstrong Caserta Management, med klienter som Malin Åkerman, Michael Sheen, Janina Gavankar (True Blood) mfl)

Eric Williams (manager för manusförfattare och regissörer – Zero Gravity Management, representerar bl a Clive Barker, Mårlind & Stein, Bill Dubuque mfl)

Jami Rudofsky (rollsättare/casting för TV och Film, ”Gilmore Girls”, aktuell med Showtimes ”Masters of Sex” och tv-piloten ”Cocaine Cowboys” från Michael Bay och Jerry Bruckheimer)

Kevin E. West (skådespelare med över 50 TV-produktioner på CV:t, bl a ”Castle”, ”CSI” och ”Lost”)

Christian Magdu (moderator) (Svensk skådespelare, medlem i SAG-AFTRA och Emmy-akademin i Los Angeles, som jobbat på Hollywoodproduktioner, cv:t inkluderar bl a ”Prinsessa”, ”Beck”, ”Easy to Assemble” mfl)

Läs mer på http://www.datehollywood.se/

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *